27 Haziran 2017 Salı  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
141,183
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 28 °C
Antalya21 / 35 °C
Ankara17 / 34 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5.ci GÜNEŞİN DOĞUŞU FESTİVALİ KUTLANDI

5.ci GÜNEŞİN DOĞUŞU FESTİVALİ KUTLANDI
Karlıova Belediye Başkanı Muzaffer Gölen yaptığı açıklamada, Festivalin 16 Temmuz günü Festival Yürüyüşü ile başlattı. İlçe Kaymakamı ile Belediye Başkanı'nın açış konuşmalarından sonra müzik şöleni ile devam etti.
22 Temmuz 2008 / 04:54

Bora Özgen-Turizmi Sesi


5. Geleneksel Güneşin Doğuşu Festivali, 16–20 Temmuz 2008 tarihleri arasında Karlıova'da yapıldı.

2004 yılından itibaren Karlıova Belediyesi tarafında gerçekleştirilen Geleneksel Güneşin Doğuşu Festivali hem turizm gelirleri arttırmak, turizm için alternatif alanlar yaratmak, ilçemize lokal fayda sağlamak, ilçenin sosyal kültürel gelişiminin yanı sıra Karlıova ve Bingöl alanlarının ekonomik olarak canlanmasını tesis etmek, bu amaçla var olan dağ ekosistemi, göller ve güneşin doğuşu ile Karlıova at yarışları müsabakaları ve yayla kültürünü tanıtıcı çalışma ve altyapı oluşturmak, tüm bu çalışmaların daha önceden yapılandırılan sistematik gelişimine uyularak amaç, ihtiyaç ve gereçlerin temini, tesisi, yayımı ve tanıtımını yapmak amacıyla düzenleniyor.

Karlıova Belediye Başkanı Muzaffer Gölen yaptığı açıklamada, Festivalin 16 Temmuz günü Festival Yürüyüşü ile başlattı. İlçe Kaymakamı ile Belediye Başkanı'nın açış konuşmalarından sonra müzik şöleni ile devam eden festivale, yöre ozanlarından ve tanınmış sanatçılardan Şevin, Ali Özen, Hazır, İlhan Bingöl, Yusuf Harputlu, Avni Polat, Şener, Hemê Hecî, Silbusî Tarî, Gökçe, Mahsun Yıldırım katıldılar.


Son gün At yarışları ile tamamlanacak olan Festival'le ilgili Sayın Gölen yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: Biliyoruz ki Dünya'da Güneşin doğuşu Himalaya dağlarında ve Karlıova Kaletepe dağlarında net bir biçimde görülmektedir.Çıplak gözle izlenebilecek Güneşin Doğuşunu, herkesin gelip izlemesini istiyorum.

 

Festival sadece Karlıova'nın festivali değil, tüm Bingöl'ün festivalidir.

Başta Bingöl olmak üzere ülkemizin dört bir yanından herkesin festivalimize katılmasını diliyorum.

Amacımız, 8. Dünya harikası olan bu doğa olayını, Türkiye'ye ve Dünya'ya tanıtmaktır. Bu konuda halkımızdan destek bekliyoruz.Bilindiği gibi 2004, 2005, 2006 ve 2007 tarihlerinde ilçe belediyemiz tarafından organize edilerek gelenekselleştirilen Güneşin Doğuşu Festivali, dört yılın sonunda toplam 100 bin kişi tarafında izlenmiş ve ulusal basında da geniş bir biçimde yer almıştır.Öte yandan bu yerli potansiyele ülkemize gelen yabancı turistlerinde katılımının sağlanarak, gerek ülkenin, gerekse ilin ve ilçenin bu insan potansiyelindeki hareket ve ekonomik gelirden faydalandırılması amaçlanmaktadır.

Yorumlar
Dolu dolu bir site içinde kayboldum
Selam Bora bey, Siteniz gerçekten mükemmel olmuş.Dolu dolu ben içinde kaybolurum diye düşündüm ancak siz varsınız diye korkmadım. Tebrikler kutluyorum.Hayırlı işler diliyoum herşey gönlünce olsun.sevgi ve saygılarımla.
[ Nurettin Adem ] 22 Temmuz 2008 Salı 12:56
güneşin doğşu
teşekkürler bora bey,o muhteşem doğa harikasını haber yağtığın için.umarım okuyanlarseneye akın akın Karlıovaya güneşin doğuşunu izlemeye giderler.herkese tavsiye ederim.iyi yayınlar diler sevgi ve saygılar sunarım.Nurettin ADEM
[ nurettin Adem ] 22 Temmuz 2008 Salı 09:20
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri