24 Nisan 2017 Pazartesi  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5829
EURO
3,8926
ALTıN
146,467
HAVA DURUMU
İzmir6 / 20 °C
İstanbul6 / 13 °C
Antalya12 / 21 °C
Ankara-2 / 12 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 Ülke Dolaştı, sonunda çareyi Türkiye’de buldu

5 Ülke Dolaştı, sonunda çareyi Türkiye’de buldu
51 yaşındaki Libyalı Mariam Elmgalesh Parkinson hastalığı ile 7 yıl önce tanıştı. İlk olarak kolundaki güç kaybı ile başlayan hastalık zaman ilerledikçe şiddetini artırmaya ve tüm vücudunu sarmaya başladı
15 Mart 2017 / 08:39
TURİZMİN SESİ

Yaşadığı ülkenin haricinde Mısır, Tunus, Almanya, Fransa ve Malta’daki doktorlara da giderek hastalığına çare aradı. Yurtdışında gitmiş olduğu tüm doktorlar yalnızca ilaç tedavisini uygun gördü, fakat verilen ilaçlar Mariam Elmgalesh’in titremelerini önleyemedi. Elmgalesh, Libya’da yaşayan ve beyin pili ameliyatı olan bir kişinin tavsiyesi üzerine Türkiye’ye gelerek Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh ile tanıştı. Kendisini Ali Zırh’ın tecrübesine emanet eden Libyalı hasta, 4 ay önce olduğu beyin pili ameliyatı ile eski sağlıklı günlerine kavuştu. Operasyonu başarıyla gerçekleştiren Op. Dr. Ali Zırh; “beyin pili ameliyatıyla hastayı hastalığın ilk yıllarındaki haline geri getirebiliyoruz” dedi. 

 
“AMELİYATTAN ÖNCE ELLERİMİ KULLANAMIYORDUM, ŞİMDİ İSE BÜYÜK BİR KEYİFLE ÇAYIMI-KAHVEMİ İÇEBİLİYORUM”
Emekli öğretmen Mariam Elmgalesh kolunda başlayan güç kaybıyla birlikte ilk olarak Libya’daki doktorların kapısını çaldı. Yaklaşık 10 doktorun kontrolünden geçmesine,  gerekli tüm araştırmaların yapılmasına rağmen Mariam Elmgalesh’e herhangi bir teşhis konulamadı.    Önce sağ elinde sonra da sol elinde oluşan titremeler sonrasında ayağında da kendini hissettirmeye başladı. Şikayetleri artınca yurt dışındaki doktorlara da danışan Elmgalesh ve eşi Fransa, Almanya, Mısır, Tunus ve Malta’ya gitti. Parkinson teşhisi ilk olarak Almanya’da konularak ilaç tedavisine başlandı. Kontrollerini ve ilaçlarını aksatmadan tedavisini devam ettiren Mariam Elmgalesh’in şikayetleri gün geçtikçe artmaya devam ediyordu, hatta son günlerde hiç yürüyemez hale gelmişti. İnternette yaptığı araştırmalar sırasında daha önce Parkinson hastalığı ile mücadele etmiş ve beyin pili ameliyatı ile sağlığına kavuşmuş biriyle iletişime geçti. Bu hastalığın çaresinin Türkiye’de olduğunu duyan çift, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh’a ulaştı. 23 Kasım 2016 tarihinde beyin pili ameliyatı olan Mariam Elmgalesh “ameliyattan önce yürüyemiyordum, ellerimi kullanamıyordum.  Şimdilerde ise hastalıktan önceki halime geri döndüm, önceden elime fincan aldığımda titremekten tutamıyordum ama şimdi rahatlıkla çayımı ve kahvemi titremeden içebiliyorum” dedi.
 
OP. DR. ALİ ZIRH: BEYİN PİLİ AMELİYATIYLA BASİTÇE HASTALIĞIN SAATİNİ GERİ ALIYORUZ”
20 yıllık tecrübesiyle Mariam Elmgalesh’in de operasyonuna başarıyla imzasını atan Op. Dr. Ali Zırh; “beyin pili ameliyatıyla biz basitçe hastalığın saatini geri alıyoruz diyebiliriz. 10 yıllık bir Parkinson hastasını ameliyat ettiğimizde hastayı hastalığın ilk yıllarına geri getirebiliyoruz. Beyin pili beynin içerisine yerleştirilen iki tane ince elektrot göğüste kalp pili gibi cilt altına yerleştirilen ve programlanabilen bir pil kısmı ve ikisini birbirine bağlayan iki tane uzatma kablosundan oluşmaktadır. Titreme gibi bulguları onlarla ilgili bölgelere beyin pili elektrotu yerleştirip elektrik akımı vererek düzeltiyoruz” dedi. Bu ameliyatın, gençlerde de olabileceği gibi Mariam öğretmen gibi ileri yaş Parkinson hastalarına da uygulanabildiğini belirten Op. Dr. Ali Zırh;  “Uyanık halde yapılan beyin pili ameliyatı esnasında hastanın konuşması, herhangibir yakınıyla iletişim kurması hatta selfie yapabilmesi bile mümkün” diyerek sözlerine ekledi.
 
Artık rahat bir şekilde yürüyüp eline bile alamadığı kalemiyle gönlünce yazılar yazabilen Mariam öğretmen, sağlıklı bir şekilde ülkesine dönmenin mutluluğunu yaşarken hastalığın zorlu dönemlerinde kendisine en büyük destek ve moral kaynağı olan tek kişinin de eşi olduğunu belirtiyor. Eşi Ali Said ise eşim hasta olduğunda ben de hastaydım ama şimdi Allah’a şükür normal hayatına döndü diyerek mutluluğunu dile getirdi. 
 
Haber Kaynağı: 2
Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri