28 Mayıs 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5801
EURO
4,0019
ALTıN
145,781
HAVA DURUMU
İzmir14 / 21 °C
İstanbul15 / 21 °C
Antalya16 / 23 °C
Ankara11 / 21 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

257 dolara anne olabilirsiniz

257 dolara anne olabilirsiniz
Bilim dünyası, binlerce dolara malolan tüp bebek maliyetini 257 dolara düşüren yeni bir yöntem geliştir
20 Şubat 2017 / 03:00
TURİZMİN SESİ

Belçika’da geliştirilen yeni tüp bebek tedavisi, dünyada bu tedavinin maliyetini karşılayamayan  pek çok aile için umut oldu. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, özellikle fakir ve gelişmekte olan ülkeler için cazip olan bu yeni yöntem hakkında şu bilgileri verdi:“1978 de ilk tüp bebeğin doğumundan bu yana yaklaşık 5 milyondan fazla bebeğin  bu yolla dünyaya gelmesine rağmen, tedavi maliyetleri yüksek kalmaya devam etmiştir.

Belçika’daki GENK Üreme Teknolojileri Enstitüsü’nde geliştirilen bu yeni yöntemde maliyeti düşürmek için  farklı bir embriyo kültür metodu kullanılmış böylece pahalı laboratuvar ekipmanlarına  olan ihtiyaç azaltılmıştır.Yeni sistem iğne ile bağlanan iki cam tüpten oluşuyor. İlk tüp, bikarbonat ve sitrik asit arasındaki bir  kimyasal reaksiyon tarafından üretilen karbondioksit jeneratörü olarak işlev görüyor. Bu reaksiyon ikinci tüpteki reaksiyonu besliyor.Kadının üreme hücresi olan oositler ve sperm bir şırınga yardımıyla tüpteki kültür medyumu içine enjekte ediliyor. Döllenme ve embriyo gelişimi daha sonra tüpte devam ediyor. 36 yaş altında ve en az 8 adet yumurtası olan kadınlarda test edilen çalışma sonucunda, üst kalitede embriyo gelişme oranı  yüzde 66, tutunma oranı yüzde 35 ve devam eden gebelik yüzdesi yüzde 30,4 olarak bulunmuştur. Böylece kısırlık tedavisini, basitleştirilmiş kültür sistemleri kullanılarak, ulaşılabilir ve başarılı bir fırsata dönüştürülmüştür.
 
Ancak bu yöntem her kısırlık olgusunda kullanılamaz. Özellikle erkek faktörü olan kısırlık için uygun bir metod değildir.Bu arada, yüksek kalitedeki bir tüp bebek laboratuvarının maliyeti bugün için 1,5 – 3 milyon eurodur. Oysa bu yeni laboratuvarın maliyeti 300 bin euro civarındadır.”Çalışmanın Afrika’yı da içine alan dünyanın pek çok köşesinde tüp bebek uygulamalarına olanak sağlayacağını belirten  Op. Dr. Betül Görgen, böylece insan hakları, eşitlik ve sosyal adalet kavramına doğru önemli bir adım atılacağını sözlerine ekledi.
Haber Kaynağı: 2

Etiket(ler): tüp bebek müjdesi,Op. Dr. Betül GÖRGEN Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı, Beylikdüzü Kolan Hospital

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri